Турскиот национален борбен авион ќе излезе од хангарите во 2023 година

Во Истанбул вчера беше отворен 15-от меѓународен саем за одбранбена технологија ИДЕФ 2021.

EPA-EFE

Генералниот директор на Турската воздухопловна и вселенска индустрија (ТУСАС) Темел Котил им кажа на новинарите дека на 18 март 2023 година ќе полетаат турскиот суперсоничен авион „хурјет“ и турскиот борбен хеликоптер АТАК-2, а дека од хангарот ќе излезе и националниот борбен авион на Турција.

Тој истакна дека продолжуваат активностите во врска со производството на борбениот турски авион.

„Хурјет и АТАК-2 ќе полетаат на 18 март 2023 година, а од хангарот ќе излезе и националниот борбен авион“, кажа Котил.

Истакнувајќи дека Турција во моментов спроведува повеќе проекти од воздухопловната индустрија, вклучувајќи го и производството на суперсоничното беспилотно летало „гоксунгур“, Котил кажа дека во моментов се најфокусирани на „хурјет“, „АТАК-2 и националниот борбен авион, пренесува ТРТ.

Тој особено го истакна како важен и успешен проектот Хурјет бидејќи на Турција ѝ донел голем број експерти, а станува збор за проект на суперсоничен едномоторен авион, двосед за обука и лесни борбени дејства.

Истакнувајќи дека неодамнешните пожари ја покажале мултифункционалноста и корисноста на беспилотните летала, Котил кажа дека тие летала имаат камери кои се активни и дење и ноќе и се добри за навремено откривање на пожарите.

Котил наведе дека компанијата ТУСАС станала еден од технолошките центри на Турција и сè поистакната марка во светот. Додаде дека целта е во таа компанија да работат 10.000 инженери.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе