С-500 испробан на боиштето во Сирија: последниот тест пред сериското производство

Најновиот руски противвоздушен систем С-500 „прометеј“ бил испробан во воени услови во Сирија.

Тестирањето во екстремните климатски услови било последното пред почетокот на сериското производство на системот од кој многу се очекува. Досега проблемот на руските ПВО системи, како што истакнувала конкуренцијата, е тоа што не ги покажале своите капацитети во вистински воени услови.

Пред Сирија тестирања на С-500 биле извршени на неколку руски воени полигони во различни услови.

Руското министерство за одбрана и воено-индустрискиот комплекс не кријат дека за време на тестирањата експертите идентификувале „одредени проблеми“ во работата на системот, но дека тие брзо биле отстранети.

Како што наведува поранешниот заменик на главниот командант на военото воздухопловство на Русија за интегрираниот систем за противвоздушна одбрана ЗНД, генерал-полковникот Ајтеч Бижев, системот С-500 минал низ идеални услови за тестирање – сириското боиште, каде работел на голема жештина и каде во воздухот имало многу прашина.

Новиот руски противвоздушен ракетен систем е ефикасен во радиус до 600 километри. Може да открива и истовремено да гаѓа до десет балистички цели кои летаат со брзина до седум километри во секунда, а може да „лови“ и гаѓа и хиперсонични проектили.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе