Според компанијата што го развива

Рускиот ракетен систем С-400 е готов и пред поставениот рок (ВИДЕО)

Руската фабрика за оружје Алмаз Антеј му го испорача на министерството за одбрана на Русија пред поставениот рок првиот контингент од ракетниот систем со долг дострел С-400.

Свеченото предавање беше одржано на полигонот Капустин Јар во регионот Астраган, и, како што изјави генералниот ридектор на Алмаз Антеј Јан Новиков, ракетите земј-воздух биле веднаш тестирани.

Рускиот Систем-400 „триумф“ е наменет за уништување авиони, крстосувачки и балистички ракети на висини од 30 километри и на растојание од 300 километри, соопшти фабриката.

Само неколку дена откако НАТО членката Турција потпиша договор за набавка на руски системи С-400, повеќе земји покажаа интерес. Првин Катар изрази интерес за набавка на системи С-400 од Русија, а потоа и Саудиска Арабија.

Од друга страна, и покрај набавката на С-400, Анкара размислува за понатамошни преговори со европски конзорциуми, што би ѝ овозможило да развива сопствен систем за противвоздушна одбрана.

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе