Руски борбен хеликоптер тестираше таинствено противоклопно оружје (ВИДЕО)

Најновата верзија на рускиот јуришен хеликоптер Ми-28 бил снимен како лансира најнова ракета која може да гаѓа и уништува оклопни мети на растојание од неколку километри, јавуваат руските медиуми.

Мил Ми-28НМ е во фаза на тестирање на тестен полигон надвор од Русија пред да влезе во служба во руските воздухопловни сили. Како дел од тестирањето е и најновиот противтенковски проектил кој бил прикачен на хеликоптерот за да се истражат капацитетите.

Оружјето е толку тајно што руската телевизија Звезда, полуофицијалниот канал на руското министерство за одбрана, кој го снимал тестирањето, морал целосно да го замагли. Називот е исто така воена тајна, а дизајнерот на хеликоптерот Ми-28 го нарекува „повеќенаменски наведуван проектил“ или ЛМУР на руски.

На снимката се гледа како хеликоптерот лета кон лажна мета и го лансира проектилот. За неколку секунди, голема експлозија целосно ја уништува метата.

Проектилот е наводно доволно моќен за да уништува непријателски цели на далечина од неколку километри, што значи дека екипажите ќе можат да гаѓаат од доволно далеку за да не мора да се изложуваат на непријателски оган.

Руските медиуми јавија дека военото воздухопловство треба да добие 100 хеликоптери од верзијата НМ на Ми-28. Напредната везија на најсовремениот руски јуришен хеликоптер има нов радар, дигитализирана авионика и стаклен кокпит, а ќе добие и нови високопрецизни оружја воздух-земја.

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите.

повеќе

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе