Руската ракета Сојуз ја удри молња при полетување (ВИДЕО)

За време на лансирањето молња удри во ракетата „Сојуз“ на космодромот Плесецк, во северна Русија, сопштија денес претставници на космодромот.

Додека ракетата се кревала од лансирната плоча, ја погодила молња, но и покрај тоа целата опрема на ракетата продолжила да работи нормално, а сателитот влегол во орбитата во предвиденото време, пренесе агенцијата ТАСС.

„Тоа е уште еден доказ дека молња не може да го оштети нашето воздухопловно оружје“, порача шефот на космодромот Плесецк, генерал мајорот Николај Нестерчук.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе