250 километри за 2 минути

Руска фрегата лансираше крстосувачки проектил „калибр“ за време на вежби во Црното Море (ВИДЕО)

„Адмирал Есен“, една од најнапредните фрегати на руската воена морнарица, учествуваше во воени вежби во Црното Море, во кои требаше да погоди мета одалечена повеќе од 250 километри со своето примарно оружје – крстосувачки проектил „калибр“.

На проектилот му беа потребни само 137 секунди да г помине 250-те километри со предвидената мета на брегот и да ја уништи, пренесува телевизијата Звезда, објавувајќи снимка од лансирањето. Проектилите „калибр“ може да се користат на цела низа морнарички платформи, а дебитираа на бојното поле во руската антитерористичка кампања во Сирија.

Фрегатата „Адмирал Есен“, која влезе во служба во 2016 година, најмалку во три наврати гаѓаше воени цели во Сирија во 2017. Таа е вториот брод од релативно новата класа фрегати со наведувани крстосувачки проектили од класаа „Адмирал Григорович“.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе