Во Баренцовото Море

Русите на вежби на работ на Европа од бродови испукаа десетици ракети (ВИДЕО)

Руските воени бродови на Северната флота неделава спроведоа вежби во северниот дел на Баренцовото Море.

Во видеото кое го објави руското министерство за одбрана се гледа како противподморничкиот разурнувач „Вицеармирал Кулаков“ и два брода „Александар Отраковски“ и „Кондопога“, учествуваат во вежбата. Во неа е погодена замислена пловечка мина, а испукани се десетици ракети.

Показната вежба е дел од шестдневната програма „Центар 2019“, оја почна во понеделникот во регионот Оренбург, а во која учествуваат единици од Кина, Индија, Казахстан, Киргистан, Пакистан, Узбекистан и Таџикистан.

Од руското министерство за одбрана соопштија дека во вежбата учествуваат 128.000 војници, 20.000 воени возила и над 600 авиони.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе