Русија тестираше нов пресретнувач на ракети (ВИДЕО)

Нов руски проектил-пресретнувач бил успешно тестиран, откако прецизно уништил симулирана мета, соопшти руското министерство за одбрана.

Министерството објави и снимка од лансирањето на пресретнувачот, но не се откриени техничките спецификации.

„Единица на воздушната одбрана на руската војска успешно спроведе тестирање на нов пресретнувач на раекти на полигонот Сари Шаган во Казахстан“, се наведува во соопштението на војската.

Ова беше четврто тестирање на новиот проектил оваа година, пренесува агенцијата ТАСС.

Во март претседателот на Русија Владимир Путин претстави повеќе нови напредни оружја во своето обраќање до нацијата. Во арсеналот се вклучени нова интерконтинентална балистичка ракета, подморници на нуклеарен погон и подморници дронови.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе