Русија прави авион од шестата генерација

Русија работи на ловец од шестата генерација, изјави за агенцијата Спутник генералниот директор на државниот научно-истражувачки институт за авијациски системи, Сергеј Хохлов.

Главната разлика во однос на петтата генерација ќе биде во тоа што основната верзија на ловецот ќе биде беспилотна, односно можноста за пиилотирање да не е задолжителна.

„Сите останати карактеристики се понатамошен развој на веќе постоечките: уште побрз, со повеќе маневарски можности, уште понезабележлив за радарите итн“, наведе Хохлов.

Во Русија сега се произведува ловецот од петтата генерација сухој Су-57. Првиот сериски авион до крајот на годината ќе влезе во борбените редови на воздухопловно-вселенските сили на руската армија. Договорот за 76 такви летала беше потпишан на форумот Армија 2019.

Су-57 за првпат полета во 2010 година. Високите маневарски, можноста за реализација на суперсоничен лет, современите системи и малата видливост за радарите обезбедуваат надмоќ на овој руски авион над конкурентите, пишува Спутник.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе