Русија праќа екипа во вселената да снима филм

Руската вселенска агенција Роскосмос вчера соопшти дека ги испраќа глумицата Јулија Пересилд и режисерот Клим Чипенко во Меѓународната вселенска станица за да го снимат првиот филм во вселената.

Фото: Пиксабеј

„Поаѓањето на експедицијата со вселенското летало Сојуз МС-19 е закажано за 5 октомври 2021 година од космодромот Бајконур“, се наведува во соопштението на Роскосмос.

Филмот, чиј работен наслов е „Предизвик“, е „вселенска драма“, а ќе биде во режија на Чипенко, вели Роскомос.

Филмот се снима во копродукција на Дмитриј Рогозин, шеф на руската вселенска агенција, кој сака Русија да биде првата земја што снимила филм во вселената.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе