Русија почнува со производството на својот најмоќен ракетен систем С-500 (ВИДЕО)

Русија почнува со производството на противвоздушните ракетни системи С-500 „прометеј“, изјави шефот на државната корпорација Ростех Сергеј Чемезов за телевизијата Русија 1.

„Правиме ново современо оружје. И додека сега го продаваме С-400, ние веќе го произведуваме С-500. Тоа е посовремен комплекс. Не би сакал сега да зборувам за него, војската сѐ уште не го користи. Но, мислам дека наскоро ќе го добие“, кажа Чемезов.

Одговарајќи на прашањето кога точно војската би можела да ги добие новите ракетни комплекси, Чемезов одговори: „По завршувањето на тестирањата“.

Тој наведе и дека дострелот на С-500 ќе биде поголем од С-400.

Западните медиуми од порано пишуваат дека новиот систем за противвоздушна одбрана на Русија е најдобриот во светот и дека американските ракети не му можат апсолутно ништо.

Тој дејсвува на поголема одалеченост од кој било друг ракетен систем во светот и може да урива и стелт и обични летала, балистички ракети, дронови, па дури и хиперсонични проектили, а наводно и невидливите ловци од петтата генерација Ф-35, гордоста на американското воено воздухопловство.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе