Русија ќе ги вооружува космонаутите

Русија ќе ги вооружува своите космонаути со специјален пиштол кој би требало да ги штити од диви животник ако слетаат во одалечени и ненаселени области, изјави вчера директорот на руската вселенска агенција Роскомос Дмитриј Рогозин.

„Тоа оружје веќе се тестира“, изјави Рогозин за новинската агенција ТАСС.

„Мислам дека за година, година и пол веројатно ќе биде дел од опремата на космонаутите“.

Нов руски космодром се планира на далечниот исток на земјата.

„Слетувањата би можеле да се извршат во ретко населената, пошумена област и космонаутите кажаа дека би било добро да имаат такво нешто во опремата“, додаде Рогозин.

Оружјето би можело да служи за сигнализација на местото на слетување и за самоодбрана.

Рускиот космонаут Олег Кононенков, кој неодамна се врати на Земјата од Меѓународната вселенска станица, кажа дека тоа би било потребно поради дивите животни.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе