Русија го почнува сериското производство на својот најмоќен противвоздушен систем С-500

Русија го почна сериското производство на најновиот противвоздушен (ПВО) систем С-500 „Прометеј“, изјави денес Јан Новиков, генералниот директор на концернот за воздушно-вселенска одбрана Алмаз Антеј, компанијата што го произведува С-500.

EPA-EFE

Новиков за Нешнал дифенс кажа дека сериското производство на С-500 е организирано со користење на најновите достигнувања на домашната наука и технологија.

Тој кажа и дека борбените можности на тој систем значително ги надминуваат капацитетите на претходните противвоздушно-ракетни системи. Истакна дека С-500 ќе стане основаат на рускиот воздушно-вселенски одбранбен систем и дека ќе ѝ биде испорачан на војската во поставениот рок.

С-500 „Прометеј“ припаѓа на најновата генерација ПВО системи земја-воздух. Станува збор за универзален комплекс за пресретнување на големи далечини и на големи висини, со зголемени можности за противракетна одбрана.

Радиусот на уништување на системот С-500 е околу 600 километри.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе