Руската вселенска агенција

Роскосмос ќе користи технологија на 3Д печатење за изградба на база на Месечината (ВИДЕО)

Руската вселенска агенција Роскосмос планира да ја користи технологијата на 3Д печатење за од прашината да гради структури на Месечината.

Како што се додава во соопштението на Роскосмос, тоа ќе овозможи долгорочни мисии на Земјиниот природен сателит.

Руската агенција соопшти дека проектот ќе опфати „опремување на научните и индустриски објекти со користење на таа технологија и локалните ресурси“.

Роскосмос планира да го имплеметира тој проект до 2040 година, а наведува дека пред тоа ќе испрати космонаути на Месечината. Се планира тоа да се случи до 2030 година.

Последниот екипаж кој слета на Месечината беше тој на мисијата на американскиот Аполо 17, во далечната 1972 година.

Користењето на технологијата на 3Д печатење за создавање база на Месечината го тестира и Европската вселенска агенција (ЕСА), бидејќи е проценето дека создавањето опрема за изградба на Месечината е поевтино од нејзиното транспортирање од Земјата.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе