Ракета на компанијата Спејсекс експлодираше по успешниот лет (ВИДЕО)

Ракета без екипаж на американската вселенска компанија Спејсекс експлодираше вчера по, како што се чинеше, успешниот лет и слетувањето.

EPA-EFE

Ова беше трет неуспешен обид на прототипот на ракетата Старшип за која Спејсекс се надева дека еден ден ќе ја испрати на Марс. Претходните две тестни лансирања завршија со пад.

„Предобро меко слетување“, кажа коментаторот на компанијата во преносот на тестниот лет кој беше пренесуван во живот иако леталото набрзо ја зафати пожар.

Неколку минути подоцна ракетата експлодираше, а засега не е дадено никакво објаснување. На снимката се гледа уредното слетување по летот.

Основачот на приватната вселенска компанија Спејсекс, милијардерот Илон Маск, ја развива следната генерација на ракетата Старшип со цел заминување на Месечината и Марс, иако два прототипи експлодираа при пробните летови.

Ракетата Старшип е во центарот на амбицијата на Маск да ги направи вселенските летови подостапни за луѓето.

Последниот прототип, СН10, полета од Бока Чика во Тексас.

Двата претходни прототипи (СН8 и СН9) се урнаа при слетувањето во декември и потоа на почетокот на февруари.

Тестните лансирања се одвиваат во речиси пуста област која ја закупи Спејсекс во јужен Тексас во близина на границата со Мексико и покрај Мексиканскиот Залив. Таа област е доволно голема и празна за несреќа или експлозија да не предизвикаат штета или жртви.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе