Пентагон тестираше хиперсонично оружје

Соединетите Американски Држави успешно лансираа ракета за време на експеримент со хиперсонично оружје, соопшти Пентагон. Ракетата била лансирана од објектот на НАСА Волопс флајт фасилити во Вирџинија.

EPA-EFE

Хиперсоничните ракети летаат со брзина многу поголема од брзината на звукот, обично околу 5.500 км/ч и повеќе. САД, Русија и Кина развиваат хиперсонично оружје од новата генерација поради тоа што против него речиси нема одбрана поради брзината и способноста да ја менува траекторијата во лет.

Кремљ претходно објави дека успешно употребил хиперсонични проектили во војната во Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе