Пеколна воена машина: виртуелно возење во рускиот тенк Т-90 (ВИДЕО)

На Денот на тенкистите во Русија руското министерство за одбрана објави видео од тенкот Т-90 во акција, овозможувајќи им на гледачите детален приказ на надворешноста и внатрешноста на една од најмоќните руски воени машини.

Со помош на камери поставени во внатрешноста на куполата на тенкот, на снимката се гледа тричлениот екипаж – возач, топчија и командир – како навигираат на тренажниот полигон демонстрирајќи ја огнената моќ на Т-90 преку пукање и повторно полнење на топот.

Т-90 е развиен во време на Советскиот Сојуз, во 1980-тите, како големо надградување на претходниот тенк Т-72, и влезе во составот на руската армија во 1990-тите.

Има 125-милиметарски топ со мазна цевка и може да биде опремен со ласерски наведувани противтенковски ракети кои можат да пробијат челичен оклоп дебел до 700 милиметри.

Денот на тенкистите се прославува во Русија секој септември, во чест на тенковските единици на руската армија.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе