Сухој Су-57

Објавени нови снимки од рускиот ловец од петтата генерација (ВИДЕО)

Најновиот руски повеќенаменски ловец Су-57 ќе почне сериски да се произведува со камуфлажа со пиксел арт технологија“, изјави за руската телевизија Звезда директорот на Конструкторското биро Сухој Михаил Стрелец.

„Пиксел артот дава ефект на искривена контура, што овозможува да се прикријат јасните граници кои постојат кај аеродинамичните компоненти на авионот“, објасни тој.

Освен тоа, за леталото да биде што поневидливо за радарите овозможува формата на авионот, како и специјалната прекривка на одредени делови.

Стрелец истакна и дека, за разлика од неговите претходници, авионот од петтата генерација е дизајниран за повеќето свои летови да ги извршува со суперсонични брзини.

Сухој Су-57 ќе почне сериски да се произведува под бројот 611 (Т-50-11). Воздухопловно-вселенските сили први ќе го добијат најновиот руски авион во 2019 година.

Телевизијата Звезда, која е блиска до Кремљ, сними два Су-57 од рампа на карго авион Ан-12. Според прилично зелената сценографија во позадина, видеото кое нема датум најверојатно е снимено летоска или на почетокот на есента.

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, кој го одбележуваме во вторник (18 декември).

повеќе

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе