Може да спржи сѐ на површина од 4 хектари

Објавена снимка од рускиот ракетен фрлач на пламен (ВИДЕО)

Руското министерство за одбрана објави снимка од тестирање за време на воени вежби на повеќецевниот ракетен лансер ТОС-1А „солнцепек“.

Застрашувачкото оружје е опремено со 24 термобарични ракети, кои можат да спржат сѐ на повришна од 40.000 квадратни метри.

Системите ТОС-1А се прикажани за време на вежба во рускиот Ленинградски регион.

На снимката од вежбата, која руската војска ја објави во вторникот, се гледа како системите се движат кон своите позиции, се полнат и на крајот ги лансираат ракетите.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе