Невидлив хеликоптер: Ербас развива нов систем, првите тестирања се успешни

Компанијата Ербас хеликоптерс развива нов систем благодарение на кој хеликоптерот Х145М би бил опкружен со чад што би го направило невидлив.

Тој нов систем би се користел за време на лебдењето при истоварувањето на војниците, изјави програмскиот менаџер на компанијата Марк Хенинг.

Зборувајќи на отворањето на конференцијата за новинари „Ербас одбрана и простор“ во Минхен, Хенинг кажа дека системот, прв таков за хеликоптери, веќе дал позитивни резултати при првичните тестирања.

„Развиваме систем за брзо криење при летот за Х145М да биде невидлив за време на најопасната фаза на мисијата – кога лебди на висина од дваесетина метри, при истоварувањето на војниците. Ние најпрвин тоа го применивме на возила, но никогаш досега на хеликоптери“, кажа Хенинг.

Според него, системот работи така што на хеликоптерот се инсталираат уреди за испуштање чад со помош на кои се создава димна завеса околу леталото.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе