Најновиот руски ловец Су-57 успешно ги минал тестирањата во Сирија (ВИДЕО)

Руските ловци од петтата генерација сухој Су-57 успешно ја завршиле втората фаза од тестирањето во Сирија, изјави началникот на генералштабот на оружените сили на Русија Валериј Герасимов.

„Продолжуваат тестовите на авионите од петтата генерација Су-57. Спроведена е нивна повторна проба во Сирија, за време на која успешно се завршени сите планирани задачи“, изјави генералот Герасимов пред воените аташеа на странските држави.

Во февруари 2018 година министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу кажа дека два ловци Су-57 биле два дена тестирани во Сирија. Во летото истата година членот на стручниот совет за воздухопловната индустрија на Думата Владимир Гутенев соопшти дека во Сирија биле тестирани четири авиони Су-57. Кон крајот на 2018 година руското министерство за одбрана за првпат објави снимка од лет на Су-57 во воздушниот простор на блискоисточната земја.

Авионот сухој Су-57 е руски ловец од петтата генерација. Првиот лет на овој авион беше извршен во 2010 година. Министерството за одбрана на Русија досега има нарачано 76 вакви ловци.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе