Гордоста на руската авијација

На Путин му беше претставен МиГ-31 со новиот хиперсоничен проектил „кинжал“ (ВИДЕО)

Претседателот на Русија Владимир Путин го посети аеродромот на Државниот центар за пробни летови „Чкалов“ во Ахтубинск, каде му беа покажани најновите примероци на современата авијациска техника. Меѓу нив и ловецот МиГ-31 со хиперсоничниот проектил „кинжал“.

На претставување беа изложени и ловецот-пресретнувач МиГ-31, опремен со ракетата „кинжал“, повеќенаменскиот ловец од петттата генерација сухој Су-57 и најновиот ловец МиГ-35.

Претставени беа и примероци од напредни беспилотни летала. Рускиот претседател ја разгледа и авијациската техника која сериски му се испорачува на руското министерство за одбрана – ловци Су-35, Су-30СМ, модернизиран ловец-пресретнувач МиГ-31БМ и ловец МиГ-29К на морнаричката авијација на Русија.

За време на посетата на „Чкалов“ шефот на руската држава беше придружуван од вицепремиерот Јуриј Борисов, министерот за одбрана Сергеј Шојгу, началникот на генералштабот на војската на Русија Валериј Герасимов, главниот командант на воздухопловно-космичките сили Сергеј Суровкин и други функционери.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе