МиГ-25: Ненадминатиот крал на брзината (ВИДЕО)

Јапонскиот воен аналитичар Мори Кентаро смета дека МиГ-25 е најбрзиот ловец-пресретнувач во светот и го нарекува „крал на брзината“.

Во блог за Јаху њуз Џапан, Кентаро пишува дека тој авион во 1962 година го постави светскиот рекорд, остварувајќи брзина од 2.981,5 километри на час на траса од 500 километри во радиус од 80 километри. Во тоа никој го нема престигнато.

„Целта на СССР при создавањето толку брз ловец беше да одговори на американските авиони произведени во шеесеттите години од класата 3М. тоа се авионите А-12 „блекбрд“ и стратегиските бомбардери ХВ-70“, потсетува воениот аналитичар.

Кентаро истакнува и дека творците на авионот успеале да го решат и проблемот со исклучително високите температури при развувањето на брзината.

Смислени се специјални метални легури со голема отпорност на високи температури и издржливост, за разлика од алуминиумските.

МиГ-25 го постави и рекордот во брзината на искачување на авион – максималната висина од 35.000 метри авионот ја достигнуваше за четири минути и 11 секунди.

Авионот имаше голем радар и четири ракети со дострел од 80 километри.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе