Американско-изралески проект

Лансирана антибалистичката ракета пресретнувач „ероу 2“ (ВИДЕО)

Израелската војска успешно ја лансираше антибалистичката ракета „ероу 2“ за пресретнување и уништување непријателски проектили и офанзивни ракети, соопшти денес американската Агенција за ракетна одбрана.

EPA-EFE

„Ракетата „ероу 2“ е успешно тесторана и ја уништи својата цел“, се наведува во соопштението на Пентагон, пренесува Ројтерс.

Системите „ероу 2“ и „ероу 3“ се најновиот збор на воената техника, американско-израелски проект чија намена е спротивставување на разновидни, масовни ракетни напади.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе