Кинезите го направија најбрзиот воз во светот – за два и пол часа повеќе од 1.000 километри (ВИДЕО)

Кина го направи најбрзиот воз во светот кој може да достигне брзина од дури 600 километри на час.

EPA-EFE

Тој за движење ја користи технологијата на магнетна левитација, позната како „маглев“, а која функционира врз принципот на одбивање на магнетните полови.

Магнети под возот ја користат оваа сила за да лебдат над магнетите на шините, се наведува во видеото објавено на твитер профилот на Светскиот економски форум.

Тоа го елиминира триењето и овозможува многу поголеми брзини. Уште еден сет магнети вградени во шините служи за туркање и влечење на возот.

Со овој кинески воз од Пекинг до Шангај би можело да се стигне за само два и пол часа, што е двојно побрзо отколку по брза пруга. Меѓутоа, претходно треба да се изгради инфраструктурата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе