Кинески Тјанвен-1 испрати одлични фотографии од Марс

На Земјата стигнаа снимки од кинеската мисија Тјанвен-1 на Марс.

Фото: Пиксабеј

Прикажувајќи ја северната ледена покривка, како и еден вид „селфи“ на Тјанвен-1 со Марс во заднината, сликите го надополнуваат растечкиот каталог на импресивни фотографии што вселенските агенции од целиот свет ги направија од црвената планета.

Според кинеската вселенска агенција ЦНСА, Тјанвен-1 беше лансиран во јули 2020 година и пристигна на Марс на 15 мај оваа година. По она што агенцијата го опишува како „тешко“ слетување, роверот Џуронг слета на површината на Марс, со што Кина стана втора земја по Соединетите Држави што слетала на таа планета, а Џуронг шестиот ровер што го сторил тоа.

Иако се очекуваше да трае само околу три месеци, Џуронг ја надмина таа граница со над 224 дена во функција. За време на својот релативно долг животен век, роверот досега помина 1.400 метри и испрати преку 540 гигабајти податоци.

Ова не е единствената мисија што Кина ја планира на Марс. Саут Чајна морнинг пост објави детален план за Тјанвен 2, кој ќе собира камења од површината на Марс и потоа ќе се врати на Земјата, со можна временска рамка за таа мисија до 2030 година.

Еве некои од фотографиите од Тјанвен-1.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе