Кина претстави супербрз воз кој оди 620 километри на час (ВИДЕО)

Кина претстави прототип на супербрз воз, за кој неговите дизајнери тврдат дека може да достигне брзина од 620 километри на час.

EPA-EFE

Овој воз е двојно побрз од возот Јуростар и при таа брзина од Лондон до Париз би се стигнувало за 47 минути, доколку би се возело со максималната брзина/

Кинеското „сообраќајно чудо“ е прво од овој вид во светот, и е од исклучиво домашно производство, а правењето на прототипот долг 21 метар чинело речиси 7,5 милиони евра.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе