Антарктик

Истражувачи нурнаа на длабочина од 1.000 метри во Јужниот Океан (ВИДЕО)

Телевизиската емисија Планета Земја (Planet Earth) е позната по своите прекрасни снимки од природата, а овој пат истражувачкиот тим на Алусија продакшнс со најсовремена подморница нурна на длабочина од 1.000 метри во Јужниот Океан.

Во новата епизода снимена за Би-би-си истражувачите го снимија океанскиот живот и биолошката разновидост на коралните гребени. Лидерот на тимот Марк „Бак“ Тејлор кажа дека подморниците можат да нурнат до 3.200 стапки, односно речиси 1.000 метри длабочина.

Видливоста од самата подморница е одлична, што се должи на новините во споредба со традиционалниот дизајн, тврдат од тимот на Алусија продакшнс.

„Никој од нас не очекуваше наоѓање на нешто претерано, но останавме вџашени од количеството живот што го најдовме во длабочините на Јужниот Океан“, кажа Тејор и даде интересна споредба – во еден квардат од Јужниот Океан има повеќе живот отколку на Големиот корален гребен во Австралија, најголемиот во светот.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе