Индиската лунарна мисија ја објави првата слика од површината на Месечината (ФОТО)

Индиската организација за истражување на вселената ја објави првата слика на Месечината, во сиот нејзин сипаничав сјај, направена во рамките на нејзината лунарна мисија Чандрајан2.

Фотографијата е направена на околу 2.650 км од лунарната површина, додека вселенското летало орбитираше околу Месечината во средата. Кратерите Аполо и басенот Маре Ориентале може да се видат на фасцинантната, детална фотографија.

Чандрајан2 влезе во лунарната орбита на 19 август по лансирањето на 22 јули. Се очекува лендерот и орбитерот да слетаат во близина на јужниот пол на сателитот околу 6 септември, со што Индија ќе стане четврта земја што го сторила тоа по Кина, Русија и САД.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе