Индиската лунарна мисија ја објави првата слика од површината на Месечината (ФОТО)

Индиската организација за истражување на вселената ја објави првата слика на Месечината, во сиот нејзин сипаничав сјај, направена во рамките на нејзината лунарна мисија Чандрајан2.

Фотографијата е направена на околу 2.650 км од лунарната површина, додека вселенското летало орбитираше околу Месечината во средата. Кратерите Аполо и басенот Маре Ориентале може да се видат на фасцинантната, детална фотографија.

Чандрајан2 влезе во лунарната орбита на 19 август по лансирањето на 22 јули. Се очекува лендерот и орбитерот да слетаат во близина на јужниот пол на сателитот околу 6 септември, со што Индија ќе стане четврта земја што го сторила тоа по Кина, Русија и САД.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе