И Кина стигна на Марс (ВИДЕО)

Кина соопшти дека нејзиниот вселенски брод Тјанвен 1 влегол во орбитата на Марс од каде, во текот на следните месеци ќе го одреди местото за спуштање на својот истражувачки ровер.

EPA-EFE

Кинеската Национална вселенска служба соопшти дека вселенскиот брод ќе ги мине следните три месеци во орбитата на Марс пред спуштањето на модулот со истражувачкиот ровер кој ќе ја снима површината на Црвената планета и ќе ја истражува со помош на специјални сензори.

Кина денес и официјално стана втората држава која успешно стигнала до Марс, откако минатиот четврток на таа планета успешно се спушти американскиот истражувачки ровер Персевиренс.

И Американците и Кинезите ќе истражуваат докази за постоење древен живот на Марс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе