Гугл ја прекинува соработката со Хуавеј

Алфабет инк Гугл, една од главните компании на технолошкиот џин Гугл, ја прекинува соработката со кинески Хуавеј.

Сѐ уште не станува збор за целосно прекинување на соработката, но секако претставува голем удар за азиската компанија која во последните недели се најде на удар на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Хуавеј така ќе го изгуби пристапот за надградување (апдејтирање) на телефоните кои користат Андроид оперативен систем. Исто така, ќе го изгубат пристапот до Плеј стор на Гугл како и до Џимејл.

Деталите на прекинот на соработката сѐ уште се договараат во Гугл, пишува Ројтерс.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе