Фејсбук, Инстаграм, Вотсап паднаа низ целиот свет

Фејсбук-службите се соочуваат со технички проблеми, а корисниците во Европа, Малезија и некои делови на САД известуваат дека немаат пристап до Фејсбук, Инстаграм и Вотсап.

Веб-страницата downdetector.com, која ги следи поплаките за достапноста на популарните интернет-страници, наведе стотици пријави за сите три популарни служби во сопственост на американскиот технолошки гигант.

Луѓето лишени од своите омилени социјални мрежи и апликацијата за пораки, отидоа на други места, како Твитер, за да ја изразат својата фрустрација.

 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе