Европа развива вселенско летало за слетување на месечината (ВИДЕО)

Европската вселенска агенција работи на концепт за роботски лунарен лендер.

Тој би почнал да лета кон средината до крајот на 2020-тите. Би ја користел предложената месечинска вселенска станица Гејтвеј, како точка на половина пат, вели Би-би-си.

Лендерот би слетувал на површината за да им испорача товар на астронаутите, но исто така и за да враќа примероци на Земјата.

Оваа анимација илустрира како би функционирал концептот, а е дело на ЕСА.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе