Дали делта-сојот на коронавирусот е поопасен за децата?

Во последниве месеци некои американски болници примија рекорден број деца со ковид-19, што предизвика страв дека сега доминантниот делта-сој на коронавирусот е поопасен за оваа возрасна група. Дали е тоа вистина?

Кога почна пандемијата минатата година, брзо дознавме дека помладите луѓе се многу помалку подложни на сериозен ковид-19. Возраста е далеку најголемиот фактор на ризик за тешки случаи, со тоа што луѓето на возраст од 80 години и постари над илјада пати поверојатно ќе умрат од инфекција отколку оние до 25-годишна возраст.

Потоа, во Индија се појави позаразниот делта-сој на коронавирусот, се прошири низ Велика Британија во мај и го направи истото во САД во јуни. До јули, некои американски болници објавија алармантен број помлади од 18 години на кои им е потребен болнички третман за ковид-19.

Во јужните држави, како што се Алабама, Арканзас, Флорида и Луизијана, педијатриските оддели за интензивна нега почнаа да се преполнуваат. Френсис Колинс, шеф на американскиот Национален институт за здравство, минатиот месец рече дека иако нема докази дека делтата влијае посилно врз децата, тој слушал од педијатрите дека „децата што се во болница се и повеќебројни и посериозно болни“.

Еден фактор е дека релативно малку деца се вакцинирани, при што вакцините против ковид-19 не се користат кај деца под 12-годишна возраст, а само една четвртина од американските деца од 12 до 15-годишна возраст се целосно вакцинирани до средината на јули.

Некои студии, како една од Велика Британија во јуни, открија дека, генерално, невакцинираните лица заразени со делта имаат двојно поголема веројатност да имаат потреба од болничко лекување отколку невакцинираните луѓе со алфа-сојот.

Меѓутоа, до неодамна, никој сѐ уште не го разгледуваше конкретно ризикот кај лицата под 18-годишна возраст, ниту пак нивната стапка на потреба од интензивна нега. Американските бројки објавени овој месец од Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) сега покажуваат дека процентот на деца примени во болница на кои им е потребна интензивна нега во август е приближно ист како и во периодот до средината на јуни, пред да се појави делта-сојот, околу еден од четири.

Но истражувањето не го разгледуваше процентот на заразени деца што беа примени во болница, оставајќи ја можноста дека делта-сојот испратил поголем број во болница на ист број случаи. Но шефицата на ЦДЦ Рошел Валенски на прес-конференција рече дека бројките ја убедиле: „Иако гледаме повеќе случаи кај деца, и повеќе севкупни случаи, овие студии покажаа дека нема зголемена сериозност на болеста кај децата“.

Исто така, дојдоа охрабрувачки бројки од Нов Јужен Велс во Австралија. Во една студија што ги разгледуваше преносите во училиштата и предучилишните установи, процентот на децата што се тестирале позитивно за делта што биле примени во болница останал низок, околу 2 проценти, а само 0,2 проценти од оние што биле тестирани позитивно имале потреба од интензивна нега.

Засега изгледа дека делта-сојот не ја негира идејата дека децата се со помала веројатност да се разболат сериозно во однос на возрасните, вели Њу саентист.

„Немавме знаци во Обединетото Кралство дека делтата е посериозна за време на инфекцијата кај децата од сите соеви од минатото“, вели Аласдаир Мунро од Универзитетот во Саутемптон, Велика Британија. „Таа е попренослива, затоа би очекувале да видиме повеќе инфекции, а сите други работи да бидат еднакви“.

Забележително е дека американските болници што се преполниле со деца се во јужните држави, кои имаат пониски стапки на вакцинација кај возрасните и се со помала веројатност да воведуваат општи мерки на претпазливост против ковид-19, како што е носење маски за лице.

„Тоа е игра со бројки. Како што се зголемија бројките, така се зголемија и хоспитализациите на деца“, вели Кристина Пагел на Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе