Астронаутите во вселената ќе добијат микробранова печка. Испратена им е со ракета (ВИДЕО)

Микробрановата печка е испратена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за атронаутите да можат да изведуваат експерименти со колачиња, пренесува Би-би-си.

Товарната капсула со специјалната „вселенска микробранова“ и состојките за колачињата беше лансирана вчера од американската сојузна држава Вирџинија.

Астронаутите би требало да тестираат како високите температури и нултата гравитација влијаат врз формата и конзистенцијата на колачињата.

Тоа ќе биде првото печење колачиња во вселената, истакнува Би-би-си.

Хотелскиот синџир Хилтон Дабл три, кој ги обезбеди состојките, соопшти дека „историскиот кулинарски експеримент“ би требало во долготрајните престои во вселената да донесен „вкус на дома“.

Капсулата Сигнус понесе уште невообичаена опренма, вклучувајќи делови од спортски автомобили и елек за заштита од радијација.

Астронаутите на ИСС ќе ја тестираат удобноста на елекот, а италијанскиот произведувач на автомобили Ламборгини испрати примероци од карбонски влакна за да се утврди како врз нив влијае директно вселенско зрачење.

Капсулата тешка 3.700 килограми треба да стигне на ИСС утре.

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе