Американска компанија направи тест за коронавирусот кој дава резултати за пет минути

Соединетите Амеркански Држави одобрија брз тест чија цел е за само неколку минути да се утврди дали некое лице е заразено со коронавирусот.

Компанијата Ебот лабораторис, која го дизајнирала уредот, вели дека тој е мал и пренослив, оприлика со големина на тостер, и дека во случај на потреба може да се употребува и надвор од болница.

Со тестирање во рок од пет минути може да се утврди дали некое лице е заразено со коронавирусот, а да 13 минути може дефинитивно да се утврди дали лицето е негативно на вирусот, се вели во соопштението на компанијата.

Управата на Ебот вчера објави дека добила итно одобрение од Управата за храна и лекови (ФДА) за почеток на производство на уредот и дека наскоро ќе почне да произведува 5 милиони примероци месечно.

Минатиот викенд ФДА одобри постапка на тестирање која требаше да дава резултати во рок од 45 минути. Но проблемот е во тоа што уредите на произведувачот Сефеид се користат главно во болниците.

Борбата со коронавирусот во САД на почетокот на избивањето на пандемијата беше отежната поради недостигот од соодветни тестови, а во случаите кога биле тестирани примероци имаше застој поради спориот пренос на информациите за резултатите на тие тестирања.

Во Соединетите Држави денес има повеќе потврдени случаи на ковид-19, болеста што ја предизвикува вирусот САРС-ков-2, отколку во која било друга држава во светот.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе