Спејсекс

Американците лансираа супертаен воен спејс шатл (ВИДЕО)

Американската компанија Спејсекс (SpaceX) на милијардерот Илон Маск лансираше вчера супертаен мини-шатл на воздухопловните сили на САД, пренесуваат американските медиуми.

Ракетата Фалкон без екипаж полета од Вселенскиот центар Џон Ф. Кенеди во американската сојузна држава Флорида.

Ова е петти лет на една од минијатурните верзии на шатл без екипаж, познати како Екс-37Б орбитал тест виекл (X-37B Orbital Test Vehicle), пренесува Асошиејтед прес.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе