Спејсекс

Американците лансираа супертаен воен спејс шатл (ВИДЕО)

Американската компанија Спејсекс (SpaceX) на милијардерот Илон Маск лансираше вчера супертаен мини-шатл на воздухопловните сили на САД, пренесуваат американските медиуми.

Ракетата Фалкон без екипаж полета од Вселенскиот центар Џон Ф. Кенеди во американската сојузна држава Флорида.

Ова е петти лет на една од минијатурните верзии на шатл без екипаж, познати како Екс-37Б орбитал тест виекл (X-37B Orbital Test Vehicle), пренесува Асошиејтед прес.

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе

Македонија сѐ повеќе заглавува во сиромаштија чија стапка изнесува скоро 22 отсто од вкупното население, речиси една третина од децата живеат во сиромаштија.

повеќе

Дали поновите, посјајните и посложените нешта автоматски значи дека се подобри? Всушност, најчесто вистината е спротивна на тоа.

повеќе