Наука и технологија

Археолози кои проценувале штета на мексиканска пирамида по разорниот земјотрес во сеептември откриле остатоци од древен храм, јавува Би-би-си.

12 Јули 2018 - 20:50

Израел планира да биде четвртата земја во светот што ќе слета со вселенско летало без екипаж на Месечината, соопшти непрофитната организација СпејсИЛ. Доколку лансирањето во декември мине според планираното, израелското знаме ќе се најде на месечината најдоцна до следниот февруари.

11 Јули 2018 - 13:14

Руски вселенски товарен брод пристигна денес до Меѓународната вселенска станица во рекордно време од три часа и 40 минути наместо класичниот пат од два дена и претходниот рекорд од пет часа и 39 минути, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос.

10 Јули 2018 - 11:11

Патувањето во вселената би требало за петнаесетина години да стане остварливо и за оние кои не се исклучително богати, изјави италијанскиот астронаут Паоло Несполи, уверен дека вселенскиот туриазам ќе го смени начинот на кој луѓето гледаат на својата планета.

06 Јули 2018 - 15:04

Германија и Франција ѝ понудија на Шпанија „набљудувачки статус“ во програмата за развој на нов европски борбен авион. Тие сепак сакаат проектот да остане билатерален за брзо да напредува, изјави извор од германската влада.

06 Јули 2018 - 11:35

Забележана е планета во процес на создавање низ диск од гас и прашина околу младата ѕвезда ПДС70.

05 Јули 2018 - 23:18

Европскиот парламент денес со мнозинство гласови сепак го сопре предлогот на новата Директива за авторски права, која би довела до значителни компликации на интернет. Жестоката јавна дебата очигледно вроди со плод, па против новата верзија на контроверзната Директива гласа 318 европратеници, за беа 278, а воздржани 31.

05 Јули 2018 - 15:27

Ѕвезден систем што содржи две џиновски сонца емитува космички зраци во вселената, а научниците од НАСА открија дека зрачењето се движи кон Земјата на меѓугалактичките ветрови.

05 Јули 2018 - 11:04

Утре во Европскиот парламент се гласа за иднината на интернетот. Иако тоа звучи како предраматично тврдење, станува збор за реална проценка на ситуацијата. Имено, Европскиот парламент ќе гласа за тоа дали се дозволува со постоечкиот текст на Директивата за авторски права усвоени на Одборот за правни прашања, да се влезе во меѓуинституционални преговори со Европскиот совет и Европската комисија.

04 Јули 2018 - 23:00

Како може да доминирате во универзумот во три лесни чекори...

27 Јуни 2018 - 09:09

Рускиот ракетен систем С-400 никогаш не е употребен во борба. Сепак, тој веќе предизвикува тензии низ светот, бидејќи Русија сѐ повеќе бара купувачи на пазарите на кои доминираат американските произведувачи на оружје.

25 Јуни 2018 - 22:25

Бил Гејтс ќе вложи четири милиони долари во проект за создавање генетски модифицирани комарци, кои меѓусебно ќе се искоренуваат преку секс, пишува Њујорк пост. Станува збор за прилично храбар и необичен обид да ѝ се стави крај на маларијата, смртоносната болест која обично се пренесува преку убод од заразени комарци. Гејтс планира да ги вложи парите од сопствената хуманитарна организација „Бил и Мелинда Гејтс“.

25 Јуни 2018 - 20:20

Научниците за првпат во историјата ја видоа големата експлозија која се создава кога црна дупка ќе голтне ѕвезда, пренесуваат агенциите.

23 Јуни 2018 - 14:02

Како што јавува германски Шпигл, шефот на Ауди Руперт Штадлер е уапсен поради скандалот Дизелгејт.

18 Јуни 2018 - 19:49

Глумицата на серијата „Западно крило“ Мери Мекормак сними несекојдневна глетка во Лос Анџелес. Како што пренесуваат американските медиуми, Мекормак го снимила моментот кога ненадејно се запалил автомобил тесла модел С, кој му припаѓа на нејзиниот сопруг, а снимката ја објави на Твитер.

17 Јуни 2018 - 18:56

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе