Наука и технологија

Американското воено воздухопловство во соработка со националната лабораторија Сандија успешно го завршило тестирањето на новата нуклеарна гравитациска бомба Б61-12.

25 Ноември 2020 - 23:14

За да се избегне потенцијалната разорна суша во Кејптаун, Јужна Африка, научниците предложија лансирање ситни честички во горниот дел на атмосферата за да ја рефлектираат сончевата светлина и да спречат продирање на дел од неа до површината на Земјата.

25 Ноември 2020 - 22:52

Џиновскиот телескоп Аресибо во Порторико, еден од најголемите телескопи на светот познат по своето учество во трагањето по вонземјани, ќе биде демонтиран по 57 години употреба.

25 Ноември 2020 - 01:36

Кина денес објави дека успешно лансирала роботизирано вселенско летало кое треба да собере примероци од површината на Месечината, во првиот таков обид на една земја по 1970 година и во мисија која сведочи за кинеските амбиции во вселената.

24 Ноември 2020 - 11:54

Кина планира утре да лансира беспилотно летало на Месечината, кое од таму треба да донесе примероци од камења, пишува Би-би-си.

23 Ноември 2020 - 14:38

Експерименталната вакцина за ковид-19 Коронавак, на кинеската компанија Синовак бајотек, предизвикува брз имунолошки одговор кај тестираните, но нивото на создадените антитела е пониско отколку кај луѓето кои оздравеле од таа болест, покажаа првичните резултати на истражувањата објавени денес.

18 Ноември 2020 - 13:32

Лансирањето на всленската капсула со екипаж на Спејсекс кон Меѓународната вселенска станица (ИСС) е одложено од денес за недела поради силните ветришта, објави шефот на НАСА.

14 Ноември 2020 - 17:56

Кинеската технолошка индустрија, една од главните мети на американскиот претседател Доналд Трамп во судирот со Пекинг, се надева дека новоизбраниот претседател Џо Бајден може да создаде поконструктивен однос, но малку кој од аналитичарите смета дека ривалството ќе исчезне.

10 Ноември 2020 - 18:22

Вирџин хајперлуп на Ричард Бренсон успешно го спроведе првото тестирање со патници во капсулата во ултрабрзиот систем за транспорт во пустината во Невада. Ова е клучно достигнување на таканаречениот петти вид на транспорт.

10 Ноември 2020 - 12:54

Австралиски истражувачи соопштија дека откритие на череп стар два милиони години во Јужна Африка дава подобар увид во еволуцијата на човечкиот вид.

10 Ноември 2020 - 09:58

Новиот сопственик на рускиот концерн Калашњиков е поранешниот руски министер за сообраќај Алан Лушњиков, пишува денес рускиот весник Комерсант.

06 Ноември 2020 - 11:34

Мистериозни, силни импулси на радиоенергија се откриени во рамките на нашата сопствена галаксија, велат астрономите.

04 Ноември 2020 - 18:32

Од својот орбитален дом на Меѓународната вселенска станица (ИСС), астронаутите имаат глетка што се разликува од сѐ што повеќето од нас некогаш ќе го видат. Во изминатите 20 години тие снимија милиони фотографии и тоа не е само хоби. Тоа е важна научна работа, за која тие треба да бидат обучени. Така, астронаутите и тимот за наука и далечинско насетување на Земјата работат заедно пред, за време и по секоја мисија за да го извлечат максимумот од секоја снимка, вели НАСА во видеото што го објави по овој повод.

03 Ноември 2020 - 15:37

Руската Федерација ѝ донираше на Србија 30 тенка Т-72МС, а првите веќе стигнаа. Вредноста на донацијата е околу 30 милиони евра.

30 Октомври 2020 - 14:43

Научниците дошле до драматично откритие на источниот брег на Сибир, пренесува Гардијан. Според британскиот весник, дошло до ослободување на големо количество замрзнати наслаги метан во Арктичкиот Океан. Тие наслаги се познати како „заспаниот џин на јаглеродниот циклус“.

27 Октомври 2020 - 19:35

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе