„Нападот на хотелот ДушитД2 во Наироби“, наградената фотографија на Даи Курокава

На престижниот конкурс за светска новинска фотографија, фотографот на ЕПА, Даи Курокава го освои второто место во категоријата „Спот Њуз“. 

Фотографијата е момент кога во главниот град на Кенија, Наироби, група на жени се евакуираат додека специјалните единици ги бараат сторителите на бомбашкиот напад во луксузниот хотел „ДушитД2“.
 
Пет напаѓачи фрлија бомби на автомобили на паркингот пред влезот на хотелот, а еден изведе и самоубиствен бомбашки напад. Најмалку 700 луѓе беа евакуирани од хотелскиот комплекс, 21 беа убиени, а 28 ранети. 
 
Исламистичката екстремистичка група „Ал Шабаб“ со седиште во Сомалија ја презеде одговорноста за нападот, и излезе со соопштение дека тој е извршен како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел.
 
Во комплексот „ДушитД2“ се сместени голем број на меѓународни компании, а го посетуваат владини претставници и странски посетители, што го прави цел што ќе го привлече вниманието на медиумите.
 
Нападот и последователната безбедносна операција траеше 20 часа, а заврши со убиство на сите пет напаѓачи.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе