Кина поради климата престанува да финансира изградба на термоцентрали на јаглен во светот

Кина планира да престане со изградба на електрани на јаглен во странство и да ја зголеми поддршката за посиромашните земји во развојот на чиста енергија, изјави претседателот Си Џинпинг на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации.

Фото: ЕПА

Најавата следува една година откако Си Џинпинг ги изненади светските лидери со ветување дека ќе ја направи Кина неутрална на јаглен до 2060 година.

Кинескиот претседател беше под притисок да го поддржи тоа ветување со конкретни краткорочни цели пред глобалните преговори за климата, познати како ЦОП26, кои ќе се одржат во шкотскиот град Глазгов во ноември, пишува Блумберг.

„Кина ќе ја зајакне поддршката за земјите во развој во развојот на зелена енергија и енергија со ниска содржина на јаглен и нема да гради нови проекти за енергија на јаглен во странство“, рече Си во обраќањето.

Објавата на претседателот на Народна Република Кина значи дека може да пресуши еден од последните извори на финансирање глобални проекти на електрани на јаглен.

Според Меѓународниот институт за зелени финансии со седиште во Пекинг, повеќе од 70 проценти од сите електрани што работат на јаглен се потпираат на кинески средства.

Кинеската иницијатива „Појас и пат“ за странски развојни проекти не финансираше ниту еден проект на такви електрани на јаглен во првата половина од оваа година, што се случи за прв пат.

Американскиот претседател Џозеф Бајден претходно во ОН вети дека ќе ја дуплира сумата на пари што Америка ќе ги потроши за да им помогне на посиромашните земји во борбата против климатските промени.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, чија нација е една од ретките што не го ратификуваа Парискиот договор за климата, рече дека турскиот парламент следниот месец ќе работи на одобрување на тој важен договор.

Најавата на Си влева нова надеж во разговорите во Глазгов, кои се дефинирани како „тешки“. Делегатите изразија загриженост дека тензиите меѓу САД и Кина можат да му наштетат на напредокот во прашањата од подигање на целите за намалување на емисиите до справување со истекувањето метан.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе