Загреб

ХДЗ убедливо води на изборите во Хрватска

Државната изборна комисија објави вечерва прелиминарни резултати, според кои владејачката партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ) ќе освои дури 69 мандати.

Врз основа на само 22,95 отсто обработени гласови, опозициската коалиција на левиот центар Рестарт, предводна од Социјалдемократската партија (СДП) ќе има 44 мандати.

Десничарското Татковинско движење е трета политичка сила во новиот состав на Парламентот и освојува 15 мандати.

По четири мандати засега имаат десничарската партија Мост и зелено-левичарската коалиција Можеме.

Според досегашните резултати, по еден мандат ќе освојат и партиите на центарот Реформисти и Хрватската народна партија, како и коалицијата на партии од левиот центар Партија со име и презиме – Паметно – Фокус.

Нови резултати се објавуваат на секои 15 минути, како што се обработуваат гласовите, а поубедливи податоци се очекуваат по 23 часот.

Овие резултати се дочекани во изборниот штаб на ХДЗ со огромно задоволство, а меѓу партиските симпатизери пристигнал и актуелниот премиер и лидер на партијата Андреј Пленковиќ. 

MИА

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе