Економија

Цената на нафтата падна денес на меѓународните пазари откако американскиот претседател Доналд Трамп им порача на земјите членки на ОПЕК да „олабават“ бидејќи цените се превисоки – од почетокот на годината до денес пораснаа за 20 отсто.

25 Февруари 2019 - 17:11

На Русија ѝ се потребни цврсти гаранции од Европската комисија за изградба на транзитната линија на гасоводот Турски тек, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

22 Февруари 2019 - 14:39

Јапонскиот произведувач Хонда планира до 2022 година да ја затвори својата единствена фабрика во Британија и да укине 3.500 работни места, што со приближувањето на брегзитот е уште еден во низата удари врз автомобилската индустрија во Обединетото Кралство.

19 Февруари 2019 - 12:05

Претседателот на Трамп Доналд Трамп порача дека би можел на Кина да ѝ одобри дополнително одложување на воведувањето нови царини ако преговорите со Пекинг за трговскиот спор меѓу двете земји остварат доволен напредок.

14 Февруари 2019 - 18:20

Дигитализацијата сепак не укинува онолку работни места колку што се мислеше – голем број работни места исчезнуваат, но затоа се отвораат нови, многу специјализирани. Сето тоа со себе носи и поголемо доселување во Германија – од Европската Унија, но и од трети земји. Ова е заклучокот на најновата студија на Фондацијата Бертелсман со наслов „Доселувањето и дигитализацијата“, пишува Дојче веле.

14 Февруари 2019 - 00:00

Излегувањето на Британија од Европската Унија без договор би можел Германија да ја чини 100.000 работни места, предупредуваат економисти во истражување објавено во неделното издание на Велт.

11 Февруари 2019 - 12:20

Курсот на еврото се задржа на меѓународните пазари во однос на доларот околу најниското ниво во последните две недели, во контекст на слабите вести од европските економии и постојаните тензии со американско-кинескиот трговски план.

08 Февруари 2019 - 13:02

На Германија до 2023 година ѝ се заканува дупка во буџетот од околу 25 милијарди евра поради забавувањето на растот на економијата поради што и приходите од даноците би можеле да бидат помали од предвидените, јавуваат германските медиуми повикувајќи се на документ на министерството за финансии на таа земја.

04 Февруари 2019 - 23:59

Речиси третина од британските компании би можеле поради брегзитот да се преселат во странство, покажува анкета која денес ја пренесе Би-би-си.

01 Февруари 2019 - 23:22

Панел кој се одржа на Светскиот економски форум во Давос минатата недела се претвори во интернет сензација откако еден од учесниците, холандскиот историчар и писател Рутгер Брегман, ги прозва милијардерите на овој самит и нивното лицемерие.

31 Јануари 2019 - 00:12

Соединетите Американски Држави ја интензивираа својата борба околу технологијата со Кина со објавување на обвиненијата против врвот на компанијата Хуавеј.

30 Јануари 2019 - 11:31

На светските пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, по три недели растење, што е последица на порастот на производството на „црното злато“ во САД и стравувањата на инвеститорите од забавување на растот на глобалната економија, а со тоа и на побарувачката по енергенси.

28 Јануари 2019 - 10:09

Блокадата на дел од владините агенции, која траеше 35 дена и поради која 800.000 сојузни административци беа без плата, ја чини американската економија барем шест милијарди долари, покажува анализа на една од водечките рејтинг агенции Стандард енд Пурс (С&П).

27 Јануари 2019 - 11:23

Еден милион бегалци побараа азил во Германија од 2015 година, интеграцијата на емигрантите е подобра отколку што се очекувало, а голем број бегалци се веќе вработени.

19 Декември 2018 - 22:44

Германскиот трговски ланец Лидл, два месеци по влегувањето во Србија, го разниша пазарот на малопродажбата, преземајќи од конкуренцијата три до четири отсто од учеството во малопродажбата, но повеќе ги загрозил малите продавници отколку „големите играчи“, јавија српските медиуми.

17 Декември 2018 - 19:45

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе