Економија

Данската енергетска агенција (ДЕА) ѝ даде дозвола на компанијата Норд стрим 2 да ја заврши изградбата на гасоводот Северен тек 2 во своите води, се наведува во соопштение на агенцијата.

06 Јули 2020 - 16:32

Русија сака да склучи договор со најголемите произведувачи на гас и да формира нешто слично на ОПЕК (Организацијата на државите извознички на нафта), јавуваат руските медиуми.

06 Јули 2020 - 14:24

Цените на нафтата паднаа денес на меѓународните пазари под 43 долари под притисокот на новиот бран на зараза со коронавирусот во САД кој, како што стравуваат инвеститорите, би можел да ја наруши побарувачката за енергенси.

03 Јули 2020 - 19:18

Економијата на Шведска извлече неочекувана корист од одбивањето да воведе карантин и повеќето други рестриктивни мерки, поврзани со коронавирусот, јавува Си-ен-би-си повикувајќи се на податоци на Европската централна банка (ЕЦБ).

03 Јули 2020 - 18:10

Американските санкции против гасоводот Северен тек 2 не се во согласност со правната регулатива на Берлин, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

02 Јули 2020 - 14:30

Во јуни економската активност на кинеските фабрики е зголемена во однос на мај, но голем број извозници продолжуваат да страдаат од намалени или откажани нарачки од странство, според истражувањето на приватните претприемачи објавено денеска.

01 Јули 2020 - 10:38

Најмалку осум милиони луѓе ги загубија своите работни места во Бразил поради пандемијата на коронавирусот, се вели во најновата државна статистика објавена вчера.

01 Јули 2020 - 10:17

Саудиската економија се намалила во првото тромесечје за еден отсто поради остриот пад на цените на нафтата и коронакризата која се разгоре дури на преминот во второто тромесечје, покажуваат официјалните податоци.

30 Јуни 2020 - 22:29

Царинските службеници во главните индиски пристаништа го блокираа увозот кој доаѓа од Кина, вклучувајќи американски производи изработени во Кина од страна на компании како Дел, Епл, Сиско и Форд.

26 Јуни 2020 - 15:41

Цените на златото пораснаа речиси на највисокото ниво во последните осум години, поттикнати од зачестените нови случаи на зараза низ светот кои ја задушуваат надежта за скоро опоравување на економијата.

25 Јуни 2020 - 23:51

Норвешка планира големо проширување на нафтените истражувања на Арктикот, и покрај посветеноста на борбата против климатските промени и противењето на еколошките групи.

24 Јуни 2020 - 23:27

Русија и Унгарија се блиску до потпишување нов договор за снабдувањето со гас по октомври 2021 година, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

24 Јуни 2020 - 12:41

Загубата на грчкиот туристички сектор оваа година како резултат на пандемијата ќе изнесува околу десет милијарди евра, процени ревизорската компанија „Ернст и Јанг“ (ЕЈ).

19 Јуни 2020 - 13:02

Австралија и Велика Британија денеска официјално почнуваат разговори за слободна трговија по брегзитот и се надеваат дека ќе ги завршат оваа година, објави министерот за трговија во Канбера.

17 Јуни 2020 - 11:09

Германската канцеларка Ангела Меркел побара вчера преку видео-конференција со кинескиот премиер Ли Кечијанг порамноправен пристап на германските претпријатија на кинескиот пазар.

12 Јуни 2020 - 01:00

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе