Економија

Овој потег ќе доведе до забрана на трансакциите со криптовалути во најголемата земја во светот.

20 Јануари 2022 - 14:51

Претседателот на владата на Хрватска Андреј Пленковиќ го претстави денес предлог законот за воведување на еврото како официјална валута.

17 Јануари 2022 - 23:38

Потрошувачките цени во Соединетите Американски Држави скокнале во декември за седум отсто во однос на истиот месец една година претходно, најсилно во последните 40 години, покажуваат податоците на министерството за труд.

13 Јануари 2022 - 23:33

Сирија се придружи на иницијативата Појас и пат, со која ќе им се пружи помош на блискоисточните земји да создадат нови прилики за соработка со Кина и други земји.

13 Јануари 2022 - 14:05

Стапката на невработеност во Европската Унија и еврозоната се спуштила во ноември на најниското ниво од март 2020 година и почетокот на пандемијата, покажува извештај на Еуростат.

11 Јануари 2022 - 14:10

Германија е во самиот врв во Европа по личното богатство акумулирано во вредност поголема од 16 билиони евра, покажа истражување на швајцарски институт, истакнувајќи го понатамошното продлабочување на јазот меѓу богатите и сиромашните.

08 Јануари 2022 - 19:54

Цените на храната скокнале на светските пазари во 2021 година за 28 отсто, достигнувајќи го највисокото ниво во десет години, извести агенцијата на ОН за храна ФАО, предупредувајќи дека шансите за стабилизација на пазарот во новата година се многу мали.

07 Јануари 2022 - 16:43

Порастот на потрошувачките цени во Турција достигнал 36,08 отсто во декември, што е рекорд од септември 2002, а последица е на падот на вредноста на лирата, покажуваат податоците.

03 Јануари 2022 - 12:34

Гасоводот Јамал-Европа обично го пренесува рускиот гас во Европа, но енергенсот кон средината на месецот, во екот на енергетската криза во Европа, тргна во спротивна насока, Москва и западните соседи се гледаат криво додека Европејците стравуваат од сметките.

29 Декември 2021 - 09:00

Хрватска планира да влезе во еврозоната на почетокот на 2023 година. Меѓутоа, некои финансиски експерти, како поранешниот член на извршниот одбор на Европската централна банка Отмар Исинг, сметаат дека Хрватска сè уште не е спремна за тоа, пренесува Дојче веле.

28 Декември 2021 - 22:41

Еден од најподлите митови оваа година беше дека младите не сакаат да работат бидејќи им е доволна државната помош, пишува Си-ен-ен. Луѓето имаат премногу пари, се нагласува во овој наратив. Единствениот проблем е што бројките не го потврдуваат тоа. Наместо тоа, предвременото пензионирање, без разлика дали е принудно поради пандемијата или на друг начин, игра голема улога на пазарот на труд во САД.

26 Декември 2021 - 09:16

Цената на гасот во Европа во текот на претпладневното тргување на лондонската берза ИЦЕ денес падна под 1.300 долари за илјада кубни метри.

24 Декември 2021 - 17:53

Турската лира делумно се опорави откако претседателот на земјата Реџеп Таип Ердоган воведе вчера низа мерки кои имаат за цел да поттикнат штедење во домашната валута.

21 Декември 2021 - 14:47

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа дека и претходно во Турција ја намалил инфлацијата на околу четири отсто и порача дека набрзо тоа повторно ќе го направи, додека истовремено порастот на цените е поголем од 21 отсто благодарение на неговиот притисок за намалување на каматните стапки што предизвика уривање на лирата.

19 Декември 2021 - 21:33

Вложувањето во Лего коцки е поисплатливо од вложувањето во злато, уметнички предмети и вино, покажува ново истражување. Утврдено е дека пазарот на користени Лего коцки расте за 11 отсто годишно, што е побрза и подобра стапка на поврат од златото, акциите, обврзниците, филателистичките марки и виното. Истражувачите на Високата школа по економија во Русија (ХСЕ) кажаа дека можело да се оствари добра добивка од вложувањето во понеобични производи чие купување може да изгледа малку несериозно, мислејќи притоа на Лего сетовите, Барби куклите, мини фигурите на суперхерои или модели на автомобили и возови.

17 Декември 2021 - 19:32

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе