Украина подготвена да извезува струја во Германија

Украина планира да ја поддржи Германија во нејзините напори да ја прекине зависноста од рускиот увоз на енергија и да ѝ понуди на најголемата европска економија да ја снабдува со електрична енергија.

Фото: ЕПА

„Украина во моментов ја извезува својата електрична енергија во Молдавија, Романија, Словачка и Полска. Сосема сме подготвени да го прошириме нашиот извоз во Германија“, изјави украинскиот премиер Денис Шмихал за Дпа.

„Имаме доволно електрична енергија во Украина благодарение на нашите нуклеарни централи“, рече Шмихал, додавајќи дека тој ќе го покрене ова прашање за време на посетата на Германија овој викенд.

Потрошувачката на електрична енергија во Украина е значително намалена од почетокот на руската инвазија поради масовниот егзодус на населението и економската криза. Со тоа се ослободи простор за украински извоз на електрична енергија.

Шесте реактори во нуклеарната централа Запорожје во Енергодар од март се под руска контрола.

Меѓународната заедница стравува дека гранатирањето во близина на најголемата нуклеарна централа во Европа може да доведе до нуклеарна катастрофа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе