Турција: Лирата падна на најниска забележана вредност, Ердоган го смени министерот за финансии

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган го именуваше вчера Нуредин Небати за нов министер за трезор и финансии, објавено е во Службениот весник на Турција.

EPA-EFE

Небати, кој беше заменик министер, е именуван по оставката на досегашниот министер Луфти Елван откако лирата падна на рекордно ниска вредност.

Падот на лирата на најниската забележана вредност е предизвикан од загриженоста за економската политика на владата по серијата намалувања на трошоците за задолжување и покрај растечката инфлација.

Турската валута изгуби околу 40 отсто од вредноста од почетокот на годината.

Ердоган упорно инсистира дека високите камати ја предизвикуваат инфлацијата, спротивно од вообичаеното економско мислење и јасно даде до знаење дека земјата ќе продолжува да ги намалува каматните стапки.

Поради разликите околу прашањето на каматите Ердоган од 2019 година разреши тројца гувернери на централната банка.

57-годишниот Небати докторирал на областа политички науки и јавна управа.

„Нека Бог ни олесни, а не да ни отежни. Бпже мој, помогни нештата да завршат подобро. Дај ни висина во работата, направи да успееме“, објави Небати на Твитер по именувањето.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе