Трамп тврди дека преговорите со Кина одат добро, Пекинг не е оптимистичен

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени дека трговските преговори со Кина добро напредуваат, но не изнесе детали за можен договор со кој би се ставил крај на одмерувањето на силите меѓу двата економски џина.

„Добро напредуваат“, едноставно одговори Трамп на прашањето за состојбата на преговорите.

Пекинг претходно неделава реагираше помалку оптимистично.

Трговските преговори се „многу тешки и преостанува многу работа“, иако е постигнат напредок во некои области, изјави во вторникот кинескиот министер за трговија.

Вашингтон и Пекинг на почетокот на годината почнаа сериозни преговори за да ги решат трговските спорови и царинската војна која минатата година ја почна Доналд Трамп.

Трамп реши да наплати царини на над 200 милијарди долари вредни увезени кинески производи за да го присили Пекинг на преговори.

Американците тврдат дека сакаат да ја прекинат кинеската бизнис пракса која ја сметаат за нелојална, од субвенциите до непочитувањето на интелектуалната сопственост.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе