Историски договор

Трамп и Џинпинг на чекор до постигнување трговски договор

Америка и Кина стигнаа го многу значајната прва фаза од трговскиот договор, тврди американскиот претседател Доналд Трамп.

Според него, царините кои САД требаше да ѝ ги воведат на Кина се откажани.

Овој договор треба да биде основа за поширок договор меѓу двата претседатели, Доналд Трамп и Си Џинпинг, кој би можеле да го потпишат подоцна годинава, јавува Блумберг повикувајќи се на релевантни извори.

Како дел од договорот Пекинг би прифатил одредени отстапки во областа на земјоделството, а Вашингтон за возврат би намалил некои царини на кинеската стока.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе