Русија го прекина транзитот на казахстанската нафта во Европа

Русија го затвори терминалот откако Казахстан понуди да испрати повеќе нафта во ЕУ.

Фото: ЕПА

Руски суд денеска нареди 30-дневна суспензија на активноста на нафтениот терминал Касписки гасоводен конзорциум (КПК) во Новоросиск, само неколку дена откако претседателот Касим-Жомарт Токаев му кажа на претседателот на Советот Шарл Мишел дека неговата земја е подготвена да испрати дополнителни количества нафта во ЕУ.

Официјално, суспендирањето на транзитот било неопходно поради технички проблеми откриени од руското тело за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор, соопшти КПК.

КПК носи нафта од Казахстан до Црно Море преку еден од најголемите нафтоводи во светот.

Казахстан годишно испорачува 67 милиони тони нафта во Европа преку Русија.

Одлуката на рускиот суд доаѓа два дена по телефонскиот разговор меѓу Токаев и Мишел.

Според соопштението за печатот од канцеларијата на Токаев, тој рече дека „Казахстан може да придонесе со дејствување како ‘тампон-пазар’ меѓу Истокот и Западот, Југот и Северот“ поради „продлабочувањето на геоекономските фрактури“.

„Касим-Жомарт Токаев, исто така, изрази загриженост за ризиците за глобалната енергетска безбедност и ја истакна подготвеноста на Казахстан да го искористи својот јаглеводороден потенцијал за стабилизирање на ситуацијата на светскиот и европскиот пазар“.

Казахстан е богат со нафта и гас. Сепак, гасот му е потребен за сопствена потрошувачка, а нема гасовод за извоз на казахстански гас во ЕУ. Во однос на нафтата, постои простор за зголемување на извозот за да се ублажат намалените протоци на руската нафта поради санкциите на ЕУ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе