Советник на полската влада најави

Полска не го сака рускиот гас и планира нов терминал во Гдањскиот Залив

Полска планира за пет години да пушти во употреба нов ЛНГ терминал, односно брод за складирање и понатамошна дистрибуција на природен гас во Гдањскиот Залив.

Оваа информација ја објави советникот на полската влада за стратегиски енергетски инфраструктурни проекти Пјотр Наимски.

Полска ги диверсифицира своите извори на набавка за да стави крај на децениската зависност од рускиот гас. Новиот терминал ќе ѝ даде можност да стане влезна точна за снабдување кон средината на следната деценија.

Новиот ЛНГ терминал би требало да помогне во снабдувањето на растечката побарувачка за гас на полскиот и европскиот пазар.

Варшава проценува дека годишните потреби за гас во Полска ќе пораснат за четири милијарди кубни метри, на 21-22 милијарди кубни метри за време на 2023 и 2024 година.

Владата планира да го покрие растот на побарувачката со купување норвешки гас преку проектот Балтик пајп и тоа во количество од десет милијарди кубни метри годишно, со дополнителни четири милијарди кубици годишно кои треба да дојдат од домашни извори и до 7,5 милијарди кубни метри годишни испораки преку ЛНГ терминалот во Швиноујшчие.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе